Kaktusy potrebujú pre svoj rast najmä teplo a slnko. V lete je preto najlepšie, ak ich umiestnime za okno na južnej strane. Aby sa nezdeformovali, môžeme na parapetnú dosku pod ne podložiť napríklad kartónovú škatuľu aby boli vyššie, teda priamo pri okne, kde na nich bude svietiť slnko. Tak sa za ním rastliny nebudú musieť ťahať a budú rásť v peknom tvare. Ak máte možnosť kaktusy na leto vyniesť do záhrady, je to pre nich určite to najlepšie. Dávajte však pozor na zvieratá. Väčšina kaktusov má halucinogénne účinky. Preto ich dajte na také miesto, kde sa k nim nedostanú psi či susedove mačky. Kaktusy položené voľne na záhrade predstavujú hrozbu i pre vtáky.
Kaktusy nikdy nepolievajte ako bežné domáce rastliny. Premokrenie ich totiž doslova zabije.
Ako polievať:
- Do väčšej misky nalejeme vlažnú vodu. Ideálna je dažďová voda, alebo odstáta z umývadla.
- Do tejto misky vložíme kvetináč s kaktusom
- Necháme ho tam približne 15 minúť. POZOR! Namáčajte iba korene. Nikdy nie vrchnú časť. Mokrú rastlinu by totiž mohlo spáliť slnko.
- Kaktus do svojich koreňov naťahá také množstvo vody, ktoré potrebuje. Preto ho už dodatočne nepolievajte.
- Tento úkon zopakujte maximálne raz za dva týždne.
Ak sa rozhodnete kaktus presadiť, počkajte kým budú jeho korene úplné suché. Vtedy nemáte čo pokaziť. Tento úkon nerobte často. Najlepšie až vtedy keď uvidíte, že korienky pomaly vyliezajú von z kvetináča.
Možno sa to na prvý pohľad nezdá logické, ale pri pestovaní kaktusov je najdôležitejšia zima. Keďže im v tomto období roka nedokážeme zabezpečiť podobné podmienky ako majú vo svojich rodných krajinách, musíme ich uložiť na zimný spánok. Teda,o kaktusy sa v zime najlepšie postaráme tak, že sa o nich nebudeme starať. Nezalievame, nepresádzame, nemanipulujeme. Rastliny umiestnime do miestnosti kde sa teplota drží okolo 10-15 stupňov. najlepšie je ak budú mať rastliny prítmie.
Približne 90 percent kaktusov zvláda slabšie nočné mrazy. Preto ich môžeme von vyložiť už v marci alebo apríli. Záleží samozrejme na aktuálnom počasí. Chladné noci dokážu však prežiť iba vtedy, keď je ich koreňový systém dokonale preschnutý. Preto ich ešte nezalievame a umiestňujeme pod striešku. So zálievkou začneme až keď nehrozia mrazy.